Slovensko si v tohtoročnom vydaní indexu pestúnskeho štátu, ktorý sleduje reguláciu životného štýlu občanov v krajinách Európy, polepšilo.
Z aktuálneho vydania indexu vyplýva, že väčšina európskych krajín naďalej rozširuje rozsah zásahov do každodenného života svojich občanov.
Sladené nápoje zdaňuje viac štátov
Ide o zákazy, zvyšovanie daní z hriechov, ako je fajčenie, alkohol, sladkosti a komplikované byrokratické predpisy v odvetviach, ktoré vlády považujú za škodlivé.
Skutočným cieľom zvyšovania spotrebných daní pritom nie je kompenzácia nákladov zdravotníctva, ale zvyšovanie príjmov štátnych pokladníc. Informoval o tom Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS).
Slovákov dusia tri fenomény, požívanie cigariet, alkoholu a cukru môže dospieť ku kolapsu zdravotného systému
Počet krajín, ktoré v súčasnosti uvaľujú daň z hriechu na sladené nápoje, sa viac ako zdvojnásobil z piatich v roku 2017 na dvanásť v roku 2023.
Vo väčšine krajín daň na sladené nápoje zahŕňa aj nápoje s umelými sladidlami.
Írsko zaviedlo vizuálne bariéry
V niektorých krajinách sa zaviedli nové prekážky pri kúpe alkoholu. Írsko, Škótsko a Wales zaviedli minimálne ceny, Litva zvýšila zákonný vek konzumácie alkoholu a Írsko zaviedlo vizuálne bariéry regálov s alkoholom.
Najhoršou krajinou z hľadiska zdaňovania potravín a nealkoholických nápojov zostáva Maďarsko. Poľsko má najvyššiu daň z limonád po zohľadnení príjmov.
Litva, Nórsko a Fínsko majú najvyššie dane na alkohol v pomere k priemerným príjmom.
Nemecko, Česko a Taliansko majú miernejšie predpisy týkajúce sa alkoholu, čo im pomáha zostať krajinami, ktoré ponechávajú občanom v rozhodovaní o svojom životnom štýle viac slobody.
Vaping a fajčenie
Pätnásť krajín v súčasnosti účtuje dodatočné dane na tekutinu do e-cigariet, čo je takmer dvojnásobok oproti ôsmim krajinám v roku 2017.
Niektoré krajiny tieto náplne zdaňujú, hoci neobsahujú nikotín. Predaj e-cigariet obsahujúcich nikotín je úplne zakázaný v Turecku a Nórsku a na vapovanie sa uplatňuje rovnaké obmedzenia ako na klasické fajčenie v trinástich krajinách.
Úrazovosť detí v letných mesiacoch stúpa, zranenia sa vyskytujú častejšie u chlapcov
Napriek zrýchľujúcemu pribúdaniu paternalistických regulácií životného štýlu občanov podľa INESS existuje len málo dôkazov o tom, že takéto politiky sú skutočne účinné.
Tieto opatrenia sú v platnosti viac ako desať rokov, súvislosť medzi prísnejšími nariadeniami týkajúcimi sa pitia, stravovania, fajčenia a vapovania a očakávanou dĺžkou života nie je zrejmá.
Cieľom má byť zdravie
„Namiesto mikroregulácie spotrebiteľského správania by sa tvorcovia politík mali zamerať na hospodársky rast a prosperitu, aby dosiahli svoj deklarovaný cieľ zlepšiť zdravie svojich občanov,“ tvrdí INESS.
Postavenie Slovenska v indexe pestúnskeho štátu za rok 2023 sa zlepšilo z 23. miesta na 25. miesto. Čím menej bodov krajina získa a čím je v rebríčku nižšie, tým je na tom lepšie.
Najhoršie skončilo Turecko, Nórsko a Litva, prvú desiatku uzatvára Poľsko a Švédsko. Naopak, najlepšie z tridsiatich hodnotených krajín obišlo Nemecko, Česká republika a Taliansko.
Index pozostáva z troch hlavných kategórií, a to alkohol, nikotín a jedlo a nápoje. Každá z týchto troch kategórií má rovnakú váhu. Kategória nikotín je rozdelená na tabak a elektronické cigarety s rovnakou váhou pre každú z nich, teda 16,7 percenta.
Každá kategória má niekoľko rôznych kritérií. Za každé kritérium sa udeľujú body, maximálny možný súčet je 100.
V Indexe sa hodnotia len politiky, ktoré majú priamy vplyv na spotrebiteľov. Tieto politiky majú v kritériách rôznu váhu, aby odrážali rozsah, do akej miery sú spotrebitelia negatívne ovplyvnení, od relatívne malých nepríjemností až po vysoké dane a úplné zákazy.
Paternalistické politiky zvyčajne znižujú kvalitu života jednotlivca v jednej alebo viacerých oblastiach zvyšovaním cien, stigmatizáciou spotrebiteľov, obmedzovaním výberu, obťažovaním spotrebiteľov, obmedzovaním informácií, či znížením kvality výrobkov.